Raamatu lugu

Alustades selle raamatu kirjutamist, oli mu sooviks, et lapsevanemad ja õpetajad oskaksid õpetada lapsi internetis turvalisemalt liikuma. Kui käsikirja valmis sain, ning seda oma valdkonna ekspertidel ja tuttavatel lapsevanematel lugeda palusin, hakkas korduma kommentaar, et tegelikult on see raamat ju kõigile.

Loe edasi

Tõtt-öelda ongi nii. Mõnikord võib juhtuda, et lapsed on paljust teadlikumad kui nende vanemad ja õpetajad. Siit raamatust leiad loo õpetajast, kes ühe mõtlematu kliki pärast sattus vanglasse. Saad lugeda auväärses eas poliitikute rumalustest ning sellest, kuidas näiline anonüümsus internetis tõi mitmetele Eesti arstidele soovimatut tähelepanu.

See raamat ei ole õpik ega teatmeteos. Pigem on see meelelahutuslik käsiraamat, mis annab ülevaate digimaailma telgitagustest. Siit leiad näiteid elust enesest, põnevaid fakte ning praktilisi ülesandeid.

Lapsevanemate ja õpetajate jaoks on see veidi ka eneseabi käsiraamat, mis aitab lahti saada piinlikkus-tundest laste ees, kui nad mõnda asja ei tea. Olen ise 20 aastat arvutitega tegelenud ja ülikoolis sel teemal mõned päris keerulised ained läbinud. Olen kogenud mängusõltuvust, käinud online-kohtingutel ja kasutanud sadu veebiteenuseid. Ometi õpin ka mina tihti uut arvutite ja interneti kohta oma 10-aastastelt lastelt. See on tegelikult isegi tore, sest neile hirmsasti meeldib õpetada.

Raamatus on 16 peatükki erinevate teemade kohta, millega internetis tihti kokku puutume. Iga peatüki lõpus on ka nõuanded, kuidas teemat seletada algklassilastele neile arusaadavas keeles.

Telli raamat

Veebikonstaabli soovitus

Raamatu lingikogu

Vajuta peatüki nimele, et näha kõiki viieid ja linke, mis selles peatükis on kasutatud.

1 Sotsiaalmeedia

(1) EU Kids Online. Findings, methods, recommendations

(2) How One Stupid Tweet Blew Up Justine Sacco’s Life. The New York Times Magazine. 12.02.2015

LISALUGEMIST

EU Kids Online – põhjalikud uuringud ja ülevaated noorte internetikäitumisest. Võimalik tutvuda Euroopa riikide trendidega üldiselt või vaadata konkreetsemalt Eesti uuringu tulemusi.

Metrix.Station – statistikat Eesti veebilehtede ning Facebooki lehtede külastatavuse ja fännide kohta.

Targalt Internetis – leht, mille eesmärgiks on tõsta lapsevanemate teadlikkust interneti kasutamisel ja vähendada noorte riskikäitumist internetis. Lehelt leiab materjale nii noorte, lapsevanemate kui õpetajate jaoks

Nutitelefonid ja seadus | Päriselt ka või? – hea ülevaade erinevatest seadustest, mida noored peavad internetti kasutades teadma.

2 Digitaalne jalajälg

(3) Here’s Proof That Facebook Knows You Better Than Your Friends. Time. 12.01.2015

(4) Google Maps

(5) Maainfo kaardirakendus

(6) Äriregistri andmebaas

PRAKTILINE ÜLESANNE

Kui oled mõne organisatsiooni juhatuse liige, vaata äriregistrist järgi, mis infot seal nende organisatsioonide kohta kuvatakse.

Kontrolli, ega sind ei ole maksuvõlglaste registris.

Millised kinnistud on sinu nimele registreeritud, näed kinnistusraamatus.

Uuri, kas sinu kohta on avaldatud midagi ametlike teadaannete lehel.

LISALUGEMIST

Apply Magic Sauce – Cambridge’i ülikooli leht, millel on võimalik vaadata, kui palju suudab arvuti su iseloomu analüüsida sinu Facebooki või Twitteri profiili järgi. NB! Tegu on lehega, mis on praegu kesksel kohal FB andmelekkes ja seetõttu seda rakendust proovida ei soovita, kuigi tegu oli päris põneva algoritmiga.

Google | My Activity – näed ülevaadet kogu infost, mis Google sinu kohta omab. Vajadusel saad ebasoovitavat infot ka eemaldada.

Google | Maps Timeline – kui kasutad Androidi telefoni, kus on sisse lülitatud Google asukoha ajalugu, näed sellel lehel ülevaadet oma liikumistest.

TrackMeNot – Chrome’i ja Firefoxi veebilehitsejatele mõeldud täiendus, mis kaitseb sind otsingutulemuste kaardistamise eest. Rakendus teeb suvalisi otsinguid, mis muudab su internetikäitumise profileerimise sinu otsingute põhjal võimatuks.

3 Virtuaalne mina

(7) Here’s a reminder of just how huge Google search truly is. Business Insider. 27.03.2016

(8) Multifilm “Röhitseja” – Netilambad

PRAKTILINE ÜLESANNE

Nüüd, kus algne postitus on eemaldatud, anna Google’ile teada, et seda enam ka otsingutulemustes ei kuvataks. Kuna Google kogub andmeid automaatselt, ei piisa kahjuks algse postituse kustutamisest, kuna mingi kirje võib ikkagi otsingumootori andmebaasi jääda.

Juhul kui algset sisu pole võimalik eemaldada, kuid sa tunned, et see sisu on sinu jaoks halvustav, ahistav või mingil moel pahatahtlik, saad esitada taotluse selle eemaldamiseks.

Kui tegu on küberkiusamise või ahistamisega ning vajad kiiret abi, võib pöörduda ka veebikonstaabli poole.

LISALUGEMIST

EU Privacy Removal | Google – nimega seotud otsingutulemuse eemaldamine Google’i otsingust. Kuna Euroopa Liidu Kohus otsustas, et inimese õigused privaatsusele kaaluvad üles avaliku huvi, on sul õigus oma nimega seotud otsingutulemuste osas nende eemaldamist paluda ka juhul, kui algne postitus on ikka olemas. Ankeet on päris pikk, kuid soovitan protsessi läbi teha juhul, kui ebasobiv või sinu heaolu kahjustav postitus on Google’i otsingutulemustes esilehel.

Settings | Facebook – siit saad alla laadida koopia kõigist oma Facebooki andmetest. Seda oleks mõistlik teha näiteks enne suurpuhastuse alustamist Facebooki kontol või kui soovid teada, mis andmed on Facebookil sinu kohta olemas.

Eraelu kaitse | Andmekaitse inspektsioon – siit leiad kogu vajaliku info seoses andmete kogumise, hoidmise ja kustutamisega.

4 Anonüümsus internetis

(9) Taavi Rõivast tappa ähvardanud mees jäi kohtus lõplikult süüdi. Delfi. 13.12.2016

(10) Tor

(11) Ashley Madison data breach. Wikipedia

(12) Anonüümsed netikommentaatorid. Tujurikkuja. 31.12.2011

(13) Kui sõnavabadus muutub süljekausiks. Äripäev. 14.10.2011

LISALUGEMIST

Anonymous – rahvusvaheline rühmitus häktivistidest, kes teevad ühiselt rünnakuid erinevate organisat-sioonide serveritele ning lekitavad saadud andmed internetti.

Mis on VPN ja millega seda süüakse? | Tele2 – põhjalik ja väga hea blogipostitus internetist ja VPN-ist. Kui sul on kodus teismeline, kes seda sõna armastab kasutada, lugege artikkel kohe koos läbi.

IP-aadress ja privaatsus | Andmekaitse inspektsioon – kui teema huvitab, leiad siit neli lehekülge selgitust, mis asja n-ö „puust ja punaseks“ teeb.

5 Suhtlemine internetis

(14) «Hispaanlanna» isik on politseile teada. Postimees. 27.05.2009

(15) Kätlin Konstabel: kes on mõjukaid Eesti inimesi veedelnud kaunis Anna tegelikult? Postimees. 2.08.2017

(16) Multifilm „Suur suu“ – Netilambad

LISALUGEMIST

Suhtle internetis nutikalt | Targalt internetis – sellelt lehelt leiab häid visuaalseid juhiseid ja mõned videod internetis suhtlemise teemal.

Kuidas noored chativad? | E-õppe uudiskiri – väike ülevaade, mida noorte poolt sagedasti kasutatavad lühendid tähendavad.

Emojipedia – emotikonide (vestluses kasutatavad pisipildid) entsüklopeedia.

Hispaanlanna juhtum | Pealtnägija 30.09.2009 (alates 7. min)

6 Spämm ja skämm

(17) Petukirjad on toonud kümnetele Eesti elanikele kaela rahapesusüüdistuse. Pealtnägija. 6.05.2015

(18) Swedbanki nimel saadetakse õngitsuskirju. ERR. 25.01.2018

(19) Identity theft, fraud cost consumers more than $16 billion. CNBC. 1.02.2017

(20) Kuritegevus Eestis 2016. Justiitsministeerium

(21) Päris lugu sellest, kuidas inimese e-post ära kaaperdati… Digiabi ajaveeb. 20.01.2014

(22) Multifilm „Üheksakümmend üheksa“ – Netilambad

LISALUGEMIST

Mailinator – avalikud e-postid. Mugav võimalus, kui kuskil on vaja sisestada e-posti aadress ja sa ei taha sinna oma tegelikku e-posti anda.

Petuskeem | Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) blogi – siit leiad RIA postitused petuskeemide teemal.

Internetipettused | EL tarbija nõustamiskeskus – veel üks koht, kus antakse ülevaade enamlevinud pettustest.

Kas saaksid kiiresti ühe maksekorralduse teha? | Zone.ee Blogi – Peeter Marvet on kirjutanud väga hea postituse, kuidas libaarvete pettus käib. Lisaks leiab sealt linke teistele petuskeemide lugudele.

7 Küberkiusamine ja küberahistamine

(23) Doktoritöö: töökiusamine on Eestis tõsine probleem. ERR Novaator. 30.06.2015

(24) How to stop bullying. VT. 31.10.2017

(25) Multifilm “Kättemaks” – Netilambad

LISALUGEMIST

Küberkiusamine | Politsei- ja Piirivalveamet

Küberkiusamine | Targalt Internetis

Küberkiusamine | Päriselt ka või?

Suurim Julgus – Telia poolt ellu kutsutud kampaania, kus tehakse koostööd Eesti tuntud juutuuberitega, et õpetada lapsi ja lapsevanemaid kiusamisolukordades paremini toime tulema.

Kiusamisvaba kool | Miniõpik lapsevanematele

Veebikonstaablite kontaktid | PPA

8 Fotod ja pildid 9 Libauudised

(33) 8 Moon-Landing Hoax Myths—Busted. National Geographic. 15.7.2009

(34) Fake news: Universities offer tips on how to spot it. BBC. 9.11.2017

(35) Kuidas tunda ära Twitteri libakontosid? Propastop. 15.01.2018

(36) Kadesh. Ancient History Encyclopedia

(37) Harku valla elanik: võõrad mehed tõmbasid lapse mitmeks tunniks kaubikusse, üksikasjadeni me ei lange. Postimees. 25.11.2017

(38) Politsei: info väidetavast intsidendist Harku vallas osutus vääraks. Postimees. 26.11.2017

(39) MEIE ELU ON ARVUTIMÄNG!! // Vandenõuteooriad feat. Sidni. Maria Rannaväli – YouTube. 29.10.2017

LIBAUUDISTE PLAKAT

Eesti keeles (pdf) (jpg)

LISALUGEMIST

Google Scholar – teadusartiklite andmebaas, kust on sageli isegi lihtsam vajalikke artikleid leida, kui mõnest ülikooli andmebaasist. Tuleb arvestada, et kõik artiklid ei ole alati absoluutne tõde – tasub alati ka jälgida, kui palju mõnda artiklit viidatud on.

Propastop – Kaitseliidu vabatahtlike poolt peetav blogi, kus tuuakse näiteid erinevatest propagandatehnikatest ja analüüsitakse näiteid.

Rohke Debelaki libauudised | Kuku raadio kui tundub, et ajalehtedes on ainult igavad uudised, võib alati kuulata Debelaki päevakajalisi libauudiseid.

FactCheck.org – USA leht, mis analüüsib päevauudiseid ja annab faktidele tuginedes hinnangu, kas avaliku elu tegelased räägivad tõtt või valetavad. Kahjuks sarnast lehte Eesti kohta minu teada püsivalt ei ole, kuigi valimiste eel on küll sarnaseid algatusi esinenud.

10 Parool

(40) Suured lekked paljastasid: just need on eestlaste kõige populaarsemad paroolid. Geenius. 15.12.2017

(41) Kaheastmeline autentimine: Gmail. RIA blogi

(42) Estimating Password-Cracking Times. BetterBuys

(43) Lastpass

(44) Keeper

KAHEASTMELINE TUVASTAMINE (abimaterjalid)

Google         Facebook

LISALUGEMIST

The Password Meter – siin saad katsetada erinevate paroolide tugevust. Leht näitab ka ära, millest parooli tugevus sõltub. Aga ole ettevaatlik ja ära sisesta sinna oma pärisparooli, vaid katseta analoogsete variantidega.

Veebiturva – mäng veebiturvalisusest – hea ja õpetlik mäng, mida võib mängida ise või koos lapsega. Mängu läbitegemine võtab ainult mõned minutid.

‘;–have i been pwned? – leht, kust saab kontrollida, kas sinu konto on sattunud mõne andmelekke tulemusena kurjamite kätte või avalikuks saanud. Juhul kui e-posti sisestades mõni konto kuvatakse, muuda kohe parool sellel kontol ja kui oled sama parooli kasutanud ka mujal, uuenda parooli nendeski kohtades.

11 Seadmete turvalisus

(45) Kuidas ma oma varastatud sülearvuti tagasi sain. Peep Laja blogi. 16.02.2012

(46) Prey 

LISALUGEMIST

Nutitelefonide võimalused ja ohud | Päriselt ka või? – siit leiad ülevaate nutitelefoniga seotud ohtudest ja nõuanded, kuidas oma seadmeid turvaliselt kasutada.

Nutikalt mobiilis | Targalt internetis – soovitused noortele nutiseadmete turvaliseks kasutamiseks.

Koduse WiFi-võrgu turvaline seadistamine | Andmekaitse Inspektsioon – head nõuanded, kuidas kodust WiFi-võrku seadistada nii, et kodused seadmed ja nendes olevad andmed võimalikult turvatud oleks.

ID-kaardi turvaline kasutamine ja näpunäited

12 Arvutiviirused ja pahavara

(47) 6 Must-Know Cybersecurity Statistics for 2017 | Barkly Blog

(48) Kaspersky Labs: Warning over Russian anti-virus software. BBC. 2.12.2017

(49) ILOVEYOU – Wikipedia

LISALUGEMIST

Arvutiviirus | Vikipeedia – siit leiad põhjalikku infot arvutiviiruste kohta.

Viirus | RIA blogi – siit leiad mitmeid häid eestikeelseid postitusi viiruste ja pahavara kohta.

The Best Free Antivirus Protection of 2018 | PCMag.com – ülevaade erinevatest tasuta viirusetõrjeprogrammidest.

13 Mängud

(50) 17 Amazing Minecraft Facts and Stats. DMR Business Statistic. 14.11.2017

(51) Ubisoft acquires mobiile game Growtopia. NASDAQ GlobeNewswire. 28.02.2017

(52) At 10, Roblox surpasses 30 million monthly users and 300 million hours of engagement. VB. 20.12.2016

LISALUGEMIST

Kooditund – Palju põnevaid mänge, mis arendavad lapse loogilist mõtlemist ning annavad algteadmised programmeerimisest.

Sumdog – mõnus koht matemaatika õppimiseks. Minu laste klassijuhataja on seda kasutanud mitu aastat ja on ainult puhas rõõm näha, kuidas lapsed hasartselt ja üksteise võidu matemaatikaülesandeid lahendavad.

Mängude andmebaas PEGI – siit leiad enamike arvuti- ja konsoolimängude soovitusliku vanuse koos selgitusega, miks selline vanusepiir on kehtestatud.

Scratch – väga tore ja arendav keskkond, kus laps saab proovida ka ise lihtsaid mänge luua.

14 Ostud internetist

(53) Ameerikas lõhkes mull. Kaubanduskeskused panevad järjest uksi kinni. Delfi. 28.12.2017

(54) Usaldusmärgisega tunnustatud e-poed. Eesti E-kaubanduse Liit

(55) 7 insane facts that reveal how big Amazon has become. Business Insider. 7.09.2017

(56) Amazon.com Inc. MarketWatch

(57) Meie Raha

LISALUGEMIST

Hinnavaatlus – leht, kus leiab Eesti kaupluste tehnikakaupade hinnavõrdluse ja näeb e-poodidele antud kasutajate hinnanguid.

Tolliinfo | Omniva – kui tellid kaupa väljapoolt Euroopa Liitu, võivad sellele lisanduda erinevad maksud. Sellelt lehelt leiad maksude kohta täpsemat infot.

E-poed, kes ei täida seadusest tulenevaid nõudeid | Tarbijakaitseamet

15 Jagamisteenused

(58) These Kickstarter scammers took the money and ran: the full story and tips on how to avoid being a victim of crowdfunding fraud

(59) Mobiilne internetiühendus on enam kui kolmveerandil leibkondadest. Eesti Statistika. 19.09.2017

(60) Violated: A traveler’s lost faith, a difficult lesson learned. EJ ajaveeb. 29.06.2011

(61) AirBnB on Eestis muutunud suureks äriks. Eesti Ekspress. 13.07.2016

LISALUGEMIST

AirBnB – majutuse jagamisteenus.

Taxify – sõidujagamisteenus (Eesti idufirma).

Hooandja – ühisrahastusplatvorm.

Bondora – laenude ühisfinantseerimine.

16 Porno

(62) Porn passed over as Web users become social: author. Reuters. 16.09.2008′

(63) Top 10 Most Expensive Domain Names In The World: Insurance, Rentals & Private Jets. Finances Online

(64) Levitasid eakaaslaste alastipilte: 14-aastastel Ida-Viru tüdrukutel lasub lapsporno kahtlus. Postimees. 28.12.2017

(65) Eestis filmitud alaealiste seksivideod on jõudnud USA pornolehtedele. Eesti Päevaleht. 05.12.2017

(66) Õiguskomisjon võttis luubi alla pedofiilid. Postimees. 29.09.2017

(67) Qustodio 

LISALUGEMIST

Seksuaaltervisealane noorteveeb – kui laps ei soovi sinuga seksuaalsuse teemadel rääkida, võid anda selle lingi. Siit leiab palju selgitavat teksti, nõuandeid, foorumi ja ka nõustamiskeskuste kontaktid.

Fashion or Porn – alati ei pea laps külastama täiskasvanutele mõeldud lehti, et saada kätte paras kogus paljast ihu. Kui sa ei usu, mängi paar korda seda mängu. Tegu on Prantsuse moeblogi lehel oleva veebimänguga.

 

Koolitused

Soovi korral saab tellida kooli külalistunni turvalise interneti teemal (nii õpilastele kui ka õpetajatele). Täpsema info saamiseks võtke ühendust kool@digiabi.ee.

Seoses raamatu ilmumisega toimuvad ka mõned avalikud koolitused (info täieneb jooksvalt). Need koolitused on eeskätt mõeldud algklassilastele ja nende vanematele.

16. aprill kell 18 – Viru Keskuse Rahva Raamatu poes
18. aprill kell 18 – Pärnu Port Arturi Rahva Raamatu poes
19 aprill – Laagri Robocity (aeg täpsustamisel)

Jälgi uudiseid Facebookis

Materjalid õpetajatele

Raamatu põhjal on tehtud õppematerjalid, millega saab läbi viia turvalise interneti tunde või teha lugemiskontrolli. Neid materjale võib kasutada nii õpetaja koolis, juhendaja huvikoolis või lapsevanem kodus 🙂

Materjalid leiad siit.

Siit lehelt leiab erinevaid õppematerjale, mida saab kasutada turvalise interneti tundide andmiseks. Kõik õppematerjalid on koostatud Creative Commons litsentsiga CC BY-NC, mis tähendab järgmist:

  • Materjale võib muuta, täiendada ja jagada mitteärilistel eesmärkidel
  • Muudetud/jagatud materjalides peab sisalduma viide lehele kool.digiabi.ee/turvaline-internet

1.-5. klass (nooremad kui 13 aastat)

Slaidid 45 minutilise tunni läbiviimiseks 1.-5. klassis (vaata kindlasti ka slaidide märkmeid)

Kahoot tunnikontroll 1.-5. klassi jaoks (5 lihtsat küsimust)

6.-12. klass

SLAIDID: Turvaline internet koolitus 6 – 12 klass

MÄRKMED ÕPETAJALE (PDF) Turvaline internet koolitus 6 – 12 klass

Ajaspikker turvalise interneti tunni läbiviimiseks 6-12

Kahoot tunni alguses õpilaste internetikasutamise kaardistamiseks

Kahoot tunnikontroll 6.-12. klassi jaoks (võib kasutada ka näiteks lugemiskontrolliks)

Juhul kui ise koolitust ei soovi teha, siis raamat on täiesti jõukohane ka ise läbi töötamiseks alates 7.klassist. Loetu kontrollimiseks võib kasutada Lugemiskontrolli 7+ klassile

 

Tutvu raamatu sisuga