Kuidas digimaailma abil uuel aastal tublim olla?

Uus aasta on alanud ning paljud inimesed on andnud ka endale mõned lubadused. Kes plaanib dieeti pidada, kes sporti teha ning kindlasti on ka neid, kes alanud aastal midagi uut plaanivad õppida. Ja miks mitte seda teha siis digimaailma abiga? Alljärgnevalt jagan nüüd paari ideed veebilehtede ja rakenduste kohta, mida ise olen kasutanud ja rahule jäänud.

Duolingo

Keelte õppimine on alati suurepärane mõte ning Duolingo abiga on see päris lõbus tegevus. Olen ise nüüd vaikselt hispaania keelt püüdnud seal õppida ning kuigi pikka vestlust kindlasti pidada ei suuda veel, siis filmides ja tekstides on hämmastavalt palju tuttavaid sõnu. Tegelikult neid keele õppimise rakendusi on veel palju, kuid kuna ise olen Duolingo juurde jäänud, siis ei oska teisi väga soovitada. Suurimaks miinuseks on muidugi see, et Eesti keelt seal ei ole ning seetõttu on vajalik mingi esmase võõrkeele oskus.

Klahvu ja 10fastfingers.com

Üks oskus, mis tänapäeval kindlasti kasuks tuleb on oskus kiirelt trükkida. Muidugi kui sa ainult nutitelefonis toimetad, siis pole 10 sõrme trükist kasu, kuid kui vaja on vahepeal ka arvutis pikemaid tekste kirjutada, siis võiks kirjutamise kiirus olla ikkagi üle 50 sõna minutis.

Taaskord on igasuguseid õppeprogramme internet täis, kuid paljudel lehtedel on probleemiks see, et seal on inglisekeelne tekst ning see pole parim harjutamiseks, kui soov on ikka eesti keeles kirjutada. Enda jaoks leidsin eelmine jaanuar sellised lehed nagu Klahvu (seal siis vanasõnu usinalt sisse toksida saab ning näitab ka ära, millise sõrmega millist klahvi vajutama peab) ning 10fastfingers.com lehel on ka eesti keel täiesti olemas.

Muidugi tuleb arvestada, et kui oled harjunud näiteks nelja sõrmega trükkima, siis algus on piinarikas – eelmine jaanuar suutsin alguses kümne sõrmega trükkida umbes 19 sõna minutis (oma tavapärasel viisil trükkisin 45 sõna minutis), kuid peale harjutamist asi paranes ning nüüd suudan trükkida umbes 70 sõna minutis ning plaan on edasi harjutada ja saja sõnani mingi päev jõuda.

Endomondo

Kui sa õppimise asemel hoopis sporti otsustasid nüüd usinamalt teha, siis tasuks katsetada Endomondo rakendust. Kuigi paremad palad on seal tasulised, siis on ka tasuta võimalik oma jookse ja trenne ilusasti jälgida. Kui sul on sinihambaga (bluetooth) pulsivöö, siis saad selle ka rakendusega ära siduda.

Kui mingid tõsisemad plaanid, siis tasub kaaluda tasulise versiooni soetamist. Mõned aastad tagasi õnnestus Endomondo treeningplaani abil ennast sellisesse vormi viia, et paar poolmaratoni sai läbi joostud.

Endomondos on muidugi üks suur risk – nimelt ta salvestab su treeningute kaarti ning seda kindlasti ei tasu avalikult jagada, sest enamik inimesi alustab trenni kodu juurest ning see annab pahatahtlikele inimestele väga hea võimaluse sinu asukoht tuvastada. Kui soovid treeningute infot sõpradega jagada, siis kindlasti jälgi, et sul tundmatuid kontakte sõbralistis ei ole.

MyFitnessPal

Suurepärane rakendus neile, kellel kindel plaan dieet käsile võtta ja kaloreid lugema hakata. Selle asemel, et pliiatsi, paberi ja kalkulaatori abil arvutada asju saad hoopis toote pakendilt triipkoodi sisse skännida ning koguse sisestada – muu teeb rakendus ise. Seal on ka päris palju retsepte ja kui soovid, siis võid ka oma lemmiktoitude retseptid sisse panna ja hiljem ühe klikiga saad asjad toitumispäevikusse lisada. MyFitnessPal ühildub ka Endomondo ja paljude nutikelladega ning on üks mugavamaid toitumispäeviku rakendusi mida näinud olen.

Elements of AI

Kui sa veel ei ole ennast registreerinud veebikursusele Elements of AI, siis soovitan seda ka kindlasti teha. Tegu on 2EAP suuruse veebikursusega, mille käigus saad veidi paremini aru, mis on tehisintellekt, masinõpe jmt. Kursus on üles ehitatud hästi lihtsas vormis ning enamus ülesandeid ei nõua mingeid eelteadmisi. Paar matemaatilist ülesannet küll oli, mis veidi pead kratsima panid, kuid kuna diplomi saamiseks on vaja 50% ülesannetest korralikult vastata, siis ei pea liialt muretsema. Kursuse läbimisel saad ka ilusa tunnistuse.

Goodreads

Veel üks tore eesmärk on alati X raamatut läbi lugeda uue aasta jooksul. Olles ise parandamatu raamatukoi, siis mõnikord leian end olukorrast, et tahaks midagi head lugeda, kuid päris täpselt ei tea ka ise, mida. Siis on hea minna Goodreads lehele piiluma, mida sõbrad ja tuttavad on viimasel ajal lugenud.

Ja pean tunnistama, et raamatu autorina on eriti tore minna ja avastada, et mõni uus ülevaade on mu raamatu “Turvaline internet. Digimaailma teejuht” kohta postitatud.

_________________________________________

Kui siit kasvõi üks idee kõnetas, siis on see suurepärane. Aga kui sul endal mõni tore veebisait või rakendus, mida tahaksid siin teistega jagada, siis kindlasti jäta kommentaar – internet on lõputu ja teiste soovitused on need, mis aitavad head asjad üles leida 🙂

Foto: https://cmo.adobe.com/articles/2019/12/6-new-year-s-resolutions-for-advertisers-in-2020.html