Noortelt noortele – olge osa lahendusest mitte probleemist

Olukord on karm ning hetkel peab igaüks valima, kas olla osa probleemist või osa lahendusest. Seetõttu palusin oma õpilastel Arte Gümnaasiumis panna kirja soovitusi teistele noortele, et kuidas saaksime hoida enda ja oma lähedaste vaimset ning füüsilist tervist ning siin allpool siis ongi noorte soovitused. Soovitan kõigil lugeda ja siis ka edasi jagada – siin on nii palju positiivset energiat ning sain isegi paar mõtet järgnevateks nädalateks. Ja siinkohal tänaks ka kõiki õpilasi, kes nii entusiastlikult mu üleskutsega kaasa tulid 💖

Mina ütleks, et kui noortel on ligipääs vahenditele, siis nad võiks tuleviku natuke planeerima hakata või, siis end arendama teemadel kuidas täiskasvanuna hakkama saada (töö, aja planeerimine, raha planeerimine jne)

Minu soovitus oleks et noored peaksid kandma ilusti maski ja ei tohiks koguned suurteks gruppideks ning võiksid mõelda nagu mõistlikud inimesed mitte nagu hullud teismelised kes rikuvad reegleid.

Olge sõpradega koos vastutustundlikud, tehke koos õigeid otsuseid, olge koos õnnelikud, et teie panustate olukorra paranemisse. Võtke koos vastu otsus, et te püsite kodus ja suhtlete internetiteel, ja toetage oma sõpru nende otsustes. Öelge, et nad on tublid ja targad, et teevad valikuid mis on õiged, et nad loobuvad praegusel ajal neile olulistest asjadest. Leidke aega iseendale, mõelge, mis teeb teid õnnelikuks ja aktiivseks. Muutke olukord endale huvitavaks ja vähem piinarikkamaks – looge, mõelge, unistage, naeratage, armastage!! <3

Minu arvates on praegu ideaalne aega, et arendada enda oskuseid. Mina arvan, et praegu on ideaalne aeg, et õppida palju aktsiatest, sest netis olev info on tasuta nende kohta on suuremalt jaolt väga asjalik. Samuti on see saanud ka praeguseks trendiks. Vaadates, kuidas Dogecoin on kasvanud ainult ühest Elon Muski postitusest, samune juhtum ka GameStopiga. On palju soovitusi, millesse investeerida, kuidas seda teha jms.

Kuna lõpuks on ilusad ilmad, siis mina, kes ei saa ilma spordita elada soovitan kindlasti väljas jooksmas käia(üksi või enda pereliikmetega). Värskes õhus trenni tegemine on hetkel minu jaoks kõige parem puhkus kõigest sellest, mis meid siin praegu stressiolukorda paneb.

Minu soovitus oleks üks päev võtta korraga ja tegeleda nende asjadega, millele pole varem jätkunud piisavalt aega. Nt kui inimesele meeldib maalida, kuid pole seda ammu teinud, siis ta võiks just selliseid asju teha, mis teevad ta rõõmsamaks. Kindlasti jalutada palju ka looduses ja nautida ilmasid.

Minu üks soovitus oleks see, et noored võivad oma sõpradega näiteks Netflixist koos video kõnes vaadata mingit filmi. Siis olete te ikka kõik koos ja veedate üksteise seltsis aega aga ei levita midagi ja siis on ohutum 🙂

Autokoolis: B-kategooria algaste e-õppes, sõpradega koos videomängude mängimine nt Minecraft.

Ma arvan, et noored võiksid olla sõbralikumad, kasvõi rääkida oma sõpradega rohkem kõnedes. Ma nägin eelmine karantiin kuidas paljud tegid näiteks koos Powerpointe täiesti lambistel teemadel. Ma usun, et asi mis me praegu peamegi tegema on rahulikuks jääma muidu me kaotame mõistuse ja siis asjad lähevad veel hullemaks.

Kui majas on mõni pill vedelema jäänud, siis soovitan seda interneti abil tundma ja mängima õppida.

Hoidke väga oma lähedasi, eriti hoidke silma peal vanavanematel, aidake nooremaid ja kindlasti olge kodus, jalutage väljas värske õhu käes, aga palun vältige kaubanduskeskusi ja kui tõesti nii vaja on minna, siis palun kandke maske. Meil on tehnoloogia ja asjad nii super, et kõik suhtlused, trennid, koolitused, õppimised, me saame kõik need teha siin samas arvuti, telefoni taga!!!

Ära satu masendusse, et väljas ei saa olla, vaid leia kodus oma ajale sisustust, näiteks tee suurpuhastus korteris, loe raamatuid, korda eksamiteks, leia mõni huvitav sari/film, mida vaadata.

Suhtle kodust! Suhtlemine on nii tähtis, eriti kasvaval organismil, üksindus ja mitte suhtlemine tekitab masendust ja motivatsiooni kadu. Tee sõpradega Zoomis, Facetimes kõnesid, mängi nendega erinevates portaalides, nt Lichess. Kindlasti pigem helista kui kirjuta, sest teise inimese päris emotsioone kuulda on 1000x parem. Suhtle oma pereliikmetega, isegi kui nad sind närvi ajavad, nemad võivad samuti ennast üksikult tunda. Kindlasti väldi kokkupuuteid ja Sveta baari ees kogunemist ;).

Üheks nipiks tooksin välja ka selle, et leida endale mõni uus hobi/tegevus näiteks värskes õhus (discgolf, jooksmine, jalutamine jne) võimalik õppida erinevaid asju ka interneti teel (keeled, kultuurid jne), võimalik on kodus mõelda ka erinevatele projektidele või ise mõelda välja mõni hea äriidee.

Mina soovitaksin noortel ja üldse kõigil inimestel proovida mediteerimist ja hingamisharjutusi, need aitavad aja maha võtta ja lihtsalt hetkes olla kõikidest probleemidest vaba. Praegusel ajal tekitab üle mõtlemine ja enda peas üksi olemine kindlasti tunde, et olukord on 1000x hullem, aga mediteerimine ja lihtsalt hingamine aitab mõtteid selgemaks saada ja kiire restardi teha peas. Youtubes on 4minutist kuni tunni ajani kestvaid videoid, kus on olemas juhendaja, kes tervest protsessist sind läbi viib, sellega saab igaüks hakkama.

Ole julge. Kui tuleb pähe mingi idee, siis tuleb see vähemalt ära proovida, ei tohi karta, et äkki ei saa hakkama. Hulljulged inimesed kogevad rohkem ning on selle võrra ka targemad ja enamasti ka õnnelikumad. (muidugi on ideedel piirid, nt pangarööv pole eriti hea idee)

Teha sõprade või tuttavatega “raamatuklubi”, nt leppida kokku mingi õhtupoolik, kus saate zoomis kokku ja jagate muljeid raamatute kohta, mida lugesite. Raamatu võiks leida kodust, kuskilt riiulilt tolmukihi alt, et taasavastada vanu teoseid ja võibolla ka teistes huvi tekitada selle lugemise vastu.

Kuna oleme lõpuklassis, siis kodus istumise ajal saab lugeda palju raamatuid ja vaadata filme, et oleks heal eksamil näiteid tuua.

Minupoolne soovitus on kõigil lugeda raamatut “Eluterve pohhuist” (Tom Valsberg).

Õppida arvutis mingi uus programm ära. Näiteks Photoshop või mingi videote monteerimine või isegi kujundus. Leida mingi uus ajaviide.

Soovitan mõelda, analüüsida enda elu üle. Täpsemalt siis, kuna me oleme sellises vanuses kus jooksevad head ideed, meil on suured unistused, meil on nuppu, siis on just koroona toonud selle aja, et me ei pea kuhugile kiirustama, kõik saame teha kodus ja aega jääb üle, siis ongi aeg nüüd mõelda enda tulevikule, et kuidas me saaksime selle paremaks ehitada.

Näiteks minul on suur unistus kunagi teha oma firma, püüelda finants vabadusse ja elada elu nii nagu mina tahan. Ja selleks hetkel ,mul nii palju teadmisi pole ja nüüd ongi mul aega uurida kõike neid asju, sest kõike need asjad saab ka leida netist ja harida ennast tohutult. Mõned inimesed ei ole kadedad, nad kirjutavadki kuidas nemad on jõudnud oma unistusi täita ja ka lausa ka õpetavad. Ja mina arvan, et kõik noored võiksid selle ülejäänud ajaga uurida asju, õppida asju juurde, et tuua oma unistused kiiremini enda juurde. Ja see on aeg kus v-o mõned, ei taha sellele mõelda ja jätta kõik tuleviku, aga mina arvan, et just nüüd ongi see aeg, et hakata entusiasmiga rabama ja paari või rohkemgi aasta pärast tänulik olla, et ma tookord võtsin ennast kokku ja nägin palju vaeva.

Liiguta end kodus, liigutamine toob positiivset vibe ja meelt, nii et võta mingi Zoomi tantsutrenn, jõutrenn, jaluta, jookse, sõida rattaga, tee joogat. Kõik need võimalused on olemas Youtubes ja erinevates trenniportaalides nagu TMillyTv, Steezy, NTC app.

Esimeseks soovituseks on see et, noored väldiksid suurte pidude korraldamist või seal käimise. Pigem teha looduses midagi toredat paari sõbraga või käia jalutamas, kui korraldada suuri kogunemisi kinnistes ruumides.

Teine soovitus, mille ma annaksin oleks selline, et kuna kodus olemisest tekib ikka igav rutiin siis väga tõhus asi, mida mina kasutan on nt hommikurutiini ümber tegemine. Mina siis nt ärkasin enne ülesse, tiksusin telefonis, tegin kohvi panin riide. Vahetasin selle selliseks, et tõusen ülesse ühtegi sotsiaalmeedia kanalit tund peale ärkamist ei ava, panen enda lemmik muusika playlisti tööle teen kohe voodi ära (see annab hommikul kohe tunde, et sa oled midagi ära teinud ja saad edasiseks toimetamiseks hoo sisse) Siis alles lähen teen endale kohvi ja kindlasti kiire külm dušš ergutab ülesse ja aitab kuidagi vana energia maha pesta. nii piltlikult siis, et puhastab mõtteid, väsimust jne.

Minu soovitus noortele on julgeda küsida abi õigel ajal, mitte lasta oodata kuni asjad on käest läinud. Alati on lahendus kuskil olemas, keegi ikka oskab aidata. See on nii vaimse tervise kui ka muude probleemide kohta.

Võiks pilgu peale visata Netflixi filmile “Death to 2020”, see on žanri poolt pilkfilm aga minu arvates võtab see 2020.aasta sündmused humoorikalt kokku ja saab näha millises maailmas me elame.

TEE SIRUTUSPAUSE!! Iga paari tunni tagant 10 minuti sirutus on väga mõnus ja vähendab Zoomi väsimust. See tuletas mulle endale ka meelde, et sirutus tegemata…

Enne magamaminekut sotsiaalmeedia asemel pool tundi jalutamist. Päriselt. Uni tuleb kohe palju parem ja mul on äratus kell 7.30, aga ärkan koos päiksega :)) mõnus :))

Tee head toitu. Kodus olles ju ainult eladki köögis, miks mitte võileibade pugimise asemel midagi mõnusat süüa?

Kui töölaud on korras, siis ei hulbi mõtted nii kaugele minema kui muidu.

Kui töö lubab, siis hoia nutitelefon töölauast eemal <3

Õpi eksamiteks või tuleviku tööks koroona ajal

Isiklikult olen ma hakanud oma vanu riideid koost lahti võtma ja ümber õmblema, sest käsitöö on rahulik kodune tegevus, seega soovitan ma sellega tegeleda. Samuti on praegu väga hea aeg hakata uute hobidega tegelema ning lõpuks see Netflixi sari ära vaadata, mis on juba sada aastat my listis istunud.

Minu soovitus oleks selline ütlus “kõik, mis ei tapa, teeb tugevaks.”

Sõbraga jalutama, saab muredest ja rõõmudest rääkida ning lisakilodest lahti (kui on teada, et ka tema on muidu turvaliselt kodus olnud). Streamida või live teha sõpradega, kui videomänge mängitakse. Lugeda raamatut kasvõi 10min igapäev. Teha midagi rutiinist väljaspool, nt minna hommikul vara päikesetõusuga jooksma, proovida mõnda uut retsepti, joonista silmad kinni, midagi täiesti absurdset, mida muidu ei teeks. Perega rabasse jalutama. Alustada tervislikuma eluviisiga, paar jõuharjutust igaõhtu või hommikul üks hea vitamiinilaks smuutiga.

Valiga sõpradega välja mõni sari/film ja tehke Netflix party- sellisel moel saate siiski olla justkui koos, pereringis lauamänguõhtud, Youtubest treeningud, uued retseptid proovile panna, oma äri ideid välja mõelda…. oeh neid soovitusi ma võiksingi tegelikult nimetama jääda, sest minu stressitase on tänu sellele langenud ja olen väga rahul, kui saa kodus olla ja enda tegemistega tegeleda.

Hea aeg on vaadata Marveli filmid ja sarjad ära. See aasta tuleb MCUlt iga nädal vähemalt 1 uus osa sarjadelt või uus film. IGA NÄDAL. Reaalselt see ainus asi praegu, mis mind elus hoiab. Leia mingi asi mis sulle meeldib nii väga, et oled valmis selleks ootama.

Mina, kui inimene, kes pole mentaalselt just kõige paremas kohas, leidsin nüüd aja kuidas enda kunsti ka teisteni viia seega juhuhu! Siit algabki mu väikese käsitöö businessi teekond 🙂 Do what you love the most, on hetkese olukorra võti mulle.

Vaata Netflixist sarja nimega “Brooklyn nine-nine”

Soovitan vaadata kõik Kättemaksukontori hooajad läbi ja õues mere ääres jalutamas käia:)

Jõusaalivarustus on hea, aga kodutrenn on väga hea alternatiiv. Kuna jõusaali trenn on üldjuhul intensiivsem, siis saab kodutrenni sedavõrd tihemini teha. Kui trenniriided on, hangi odav matt või kasuta olemasolevat. On nii palju erinevaid app-e, videosid vms mis näitavad harjutusi ning õpetusi erinevate lihasegruppide treenimiseks. Ärge kasutage karantiini vabandusena laisaks minna. Vastupidiselt peaks see olema just võimalus aktiivselt trenniga tegeleda. Kui üks hetk karantiin lõppeb oled sa õnnelik, et seda tegid.

Püsida kodus ja et poleks igav siis õppida uusi asju, nt ma õppisin ruubiku kuubiku lahendamise ära.

Näiteks võiksid noored õppida selgeks morse koodi (kunagi ei tea millal sul seda vaja on ;)), küpsetada midagi, õppida selgeks võitluskunst, või kasvõi teha sõpradega podcast 😃

Arvan, et motivatsiooni poolest tuleks kohe alguses proovida ennast kätte võtta. Eesmärgid seada, üles kirjutada asjad, sest nii on kõik silme ees ja tegelt on päris hea tunne, kui saab tehtud asja maha kriipsutada. Ja tuleks lihtsalt teistele olemas olla, küsida kuidas läheb, abi pakkuda, jagada muresi ja rõõme:)

Naerata iga päev, ole oma emotsioonidest üle pane ennast proovile ja esita endale väljakutse olla maailmale, perele, sõbrale, vanaemale, tädile onule ja naabrile eeskujuks. Kujutle, et sa oled sattunud mängu kus sa pead tegema kõik õigesti, et järgmisele levelile pääseda. Ja nüüd võtagi endale sihiks see järgmine level. Järgmine level on piiranguteta eesti. Mõtle sellele ja nüüd mõtle kui lihtne tegelikult on kanda maski, püsida kodus ja hoiduda suurtest koosviibimistest. Mängus tahavad olla kõik parimad…proovi seda sama teha nüüd päriselus kus sinu niiöelda saavutus midagi ka tegelikult tähendab.

Üks asi on niikuinii kindel, me peame hoiduma kontaktist ja olema kodus nii palju kui võimalik. Kuid mida kodus teha kui sulle on antud nii palju vaba aega? Mina isiklikult hakkasin õppima kitarri, teen iga päev trenni, ning loen raamatuid. Kasutan ise ka duolingot ja õpin seal Prantsuse keelt. Sellise ajaga peab tegema tõesti midagi kasulikku, asju millele oled varem mõelnud ning ei ole suutnud seda ajapuuduse tõttu teostada. Rutiinse eluga möödub ka aeg palju kiiremini.

Mina soovitan noortele ja isegi täiskasvanutele vaadata internetis Masterclass. Seal on kõik olemas mida sooviksid õppida ja õpid parimatelt.(Muusika, kunst, näitlemine keemia stockid jne) Nt mina valisin kokanduse kuna mulle meeldib väga süüa ja mõtlesin miks ma juba ei proovi ise midagi teha. 5 kuud on möödas sellest kui hakkasin Masterclassis õppima cheffidelt kuidas erinevaid rooge teha ja nüüd teen isegi emale süüa.

Minu soovitus oleks teha iga päev zoomis kell 13.00 ühe minuti planku ja minna edasi pikema ajaga, kuna väike samm viib ka sihile :)))

The hard days are what make you stronger :))))

Otsi internetist matkaradasid, millest pole varem kuulnud ja proovi igal nädalavahetusel või vabal pärastlõunal uues kohas käia.

Ma arvan, et peame leidma igast päevast midagi positiivset ja negatiivse unustama. Peame tegema head ja see loobki igapäev positiivse noodi ja nii saamegi sellel raskel ajal hakkama.

Kuula oma toas kolarist muusikat ja tee jõudu samal ajal. Pärast mine veel õue jooksma.

Millal sa viimati oled saanud vanematega nii palju aega veeta, kui praegu? Ma arvan, et sa polegi. Räägi vanematega, küsi kuidas neil on, vanemad alati ei räägi oma probleemidest, kuid neil on neid. Küsi, rääkige, tehke midagi põnevat,

Et olla osa lahendusest ja mitte olla osa probleemist peaks noored lõpetama kaubandus keskustes hängimise ja olema kodus või kui väga on vaja siis mingu randa jalutama näiteks, ilmad on ka ilusad hetkel. Te ütlesite et lockdown on pannud teid sporti tegema, samuti on minuga ma elan linnast kaugel ja lockdown pani mind tegema rohkem sporti kui ma muidu tegin, igavusest käisin eelmisest lockdownist alates kodu ümbruses jooksmas kohtades kus ma varem pole saanud jooksmas käia kuna kõik oli kinnikasvanud aga eelmise lockdowni ajal polnud loodus veel tärganud ja kõik teed olid avatud, avastasin millises ilusas kohas ma tegelikult olen kõik need aastad elanud ja ma isegi ei teadnud seda. :))

Mina soovitan noortel olla kohustundlik (kanda maski, pesta käsi jne) ning hoida reeglitest kinni, kuna valitsus teab kõige paremini, mida nad otsustavad ja teevad. Soovitan ka veel hoolitseda oma tervise eest (tugevdada oma imuunsüsteemi, süüa teravamaid ja vürtsikamaid toite ning kindlasti tarbida rauda kui ka vitamiine (D ja C). Püsige terved!

Minu soovitus on tähelepanu pöörata oma vaimsele tervisele, leida toas tegevust, mis Sulle meeldib ning säilitada rõõmu ja usku 🙂

Kui teil on vaja kuhugi minna, siis soovitan kasutada ühistransporti nii vähe kui võimalik.

Kuna paljud noored ei veeda vanematega väga aega, siis praegu on aeg mõelda sellele, kui palju nad tegelikult meie heaks teevad ja olla neile tänulikud ning lõpuks nendega koos aega veeta.

Ma soovitan noortel endale püstitada eesmärke (see võib olla ükskõik mis), mida täita kuu aja jooksul. Nt 100 kätekõverdust päevas, 8h und, tund jalutamist jne.

Soovitan positiivsena püsida (mitte haiguse poolest) ja teha tundides nii palju kaasa kui võimalik. Isegi õues maja ees värsket õhku hingata on vahel hea.

Minu peamine soovitus oleks kindlasti enda ja lähedaste tervise hoidmine, sest see koroona ei ole tegelikult naljaasi. Selle võib põdeda küll minimaalsete sümptomitega, kuid see teeb ikkagi halba organismile ning võib mõjutada ka edaspidist elu (näiteks immuunsus halveneb ja vastupidavus on halvem jne). Samuti üks väga hea soovitus on mul ka endal läbi proovitud ning soovitan seda ka kõigile teistele proovida. Mõte on selles, et hetkel ei saa väga kuskil käia ning see polekski mõistlik, inimestel on palju rohkem vaba aega kui neil võib-olla tavaliselt ning seetõttu võiksid kõik proovida midagi uut õppida või mõnda uut rutiini või harjumust enda ellu tuua. Ise olen hakanud tegelema programmeerimisega ning teen igapäevaselt trenni. Seal on palju muid võimalusi, mida saab praegusel ajal teha/õppida, näiteks keeli või ükskõik mida muud, sest paljud asjad on internetis saadaval. Samuti võib oma välimusega teste teha niiöelda, proovida uusi asju, näiteks poistel äkki habeme/vuntside kasvatamine ja tüdrukutel äkki mõni uus meik vms. Samuti saab testida ja proovida erinevaid soenguid jne mida muidu ei julgeks. Nii et minu peamine soovitus on see, et praegu on aeg asju proovida ning midagi uut õppida. Ja ärge kindlasti tervise eest hoolitsemist unustage!

Soovitan noortel mõista olukorra tõsidust. Kui tahame et saaksime naasta tavaelu juurde tagasi siis tuleb olla eriliselt ettevaatlik ja järgida ohutusnõudeid et hoiaksime ennast ja lähedasi, kui oleme nagu peata kanad siis ei parane miski.

Minu soovitus on iga päev teha midagi mida sa tihti homse varna oled üritanud riputada aga kunagi alustanud pole- nt võta kodus ette üks trennikava ja tee seda kuu aega. Kuu aja pärast on sul kas kuu aega vabandusi või kuu aega edusamme 🙂

Õppige õmblema. Maske saab ise õmmelda (vastavalt maitsele, mustrile) ja see on algajale lihtne. Kõik ennast mukkijad saavad nüüd tundide kaupa harjutada lauvärvide panekut (ja maha võtmist) Mina isiklikult teen traadist ja pärlitest sõrmuseid :)Väga stressimaandav.

Minu soovitus noortele oleks, teha enda toas kevadist suurpuhastust, sest kui sa oled ümbritsetud segadusega, mõtled negatiivselt! Lisaks filmi soovitus oleks Christopher Nolani film `Dunkirk`.

Minu soovitus oleks ikkagi püsida kodus ja oma hobisid või huve arendada ja kas või midagi uut proovida. Näiteks maalimist ja raamatute lugemist mis praegusel ajal on ideaalne. Eriti kunstiga tegeleda .ise luua ilusaid asju kas või mingile riidele või kotile maalida ja tikkida midagi. Ma ise olen neid kõike teinud ja soovitan.

Kui kodus on igav, siis võta ennast käsile ja tee trenni. Veel on aega suveks unistuste vorm saada.

Mõelge sellele, et kevadel istusime kodus ja suvel saime vabalt olla ning praegu võiks olla ju sama moodi, et istuge kõik kodus veidikest aega ja siis saate ju terve enda ülejäänud nooruse nautida või pidutseda, kuidas kellelgi tuju ja tahtmist.

Võiks koos sõpradega süüa teha. Kõik on oma kodus ja teevad seal süüa, aga teha videokõne samal ajal.