Tahtsin minna robootikasse, aga ema saatis iluvõimlemisse

Kahjuks olen sarnast asja kuulnud enam kui korra või paar. On hulk noori tüdrukuid, kes hea meelega ehitaks roboteid ja looks programme, kuid see ei tundu piisavalt kohane tegevus nende emade jaoks 🙁

Eile käisin ka ühes roboringis külas, kus kõik osalejad olid ainult poisid. Rühma juhendaja oleks tahtnud väga näha ka tüdrukuid oma tunnis, kuid kuna kohtade arv piiratud, siis kiiremini reageerisid sõnale robootika poiste vanemad.

Muidugi on ka vastupidiseid äärmusi. Kui Taavi Kotka tütar puksiti välja robootikaringist, siis sellest sai alguse HK Unicorn Squad – põnev ettevõtmine, mille suur miinus on muidugi see, et nüüd diskrimineeritakse poisse. Aga eks elu allub füüsikaseadustele ning kui pendel ühest äärest lahti lasta siis alguses liigubki ta teise äärmusesse kuni aja jooksul tasakaalu leiab ning seisma jääb.

Aga mida siis peaks tegema, et olukord oleks parem?

Kvoodid

Ma tean, et kvoodid on libe tee, kuid tüdrukute LTT juurde toomisel võiks need täiesti toimida. Miks mitte teha nii, et näiteks septembri lõpuni hoiavad kõik LTT ringid 25% kohti tüdrukutele. Paratamatult ei ole roboring võibolla esimene koht, kuhu väikesed tüdrukud huviala otsides piiluma saadetakse ning seetõttu oleks mõistlik anda neile väike ajapuhver.

Vanemate harimine

Kuidas vanemateni viia teadmist, et hea IT haridus on iga noore jaoks oluline – sõltumata tema soost, juuksevärvist või muusikaeelistusest ning kahjuks on vähe koole, kus noored saaks piisava hulga digipädevusi. Tundub ka mingi veider loogika toimivat, et kuna noor niikuinii nutiseadmes, siis huviringid peaks olema võimalikult tehnikakauged. Ja nii kasvabki hulk noori, kes oskavad TikTokis teiste laulude saatel suud liigutada, kuid faili salvestamine või Google Drive kasutamine jäävad suureks müsteeeriumiks. Ka nutimaailmas saab kvaliteetselt aega veeta ja eks sellest sai pikemalt kirjutatud ka blogipostituses “Ekraaniaeg ja tühjad kalorid”.

Äärmuste vältimine

Kuigi ma olen näinud väga palju vaeva sellega, et noori tüdrukuid meelitada tehnika juurde, siis samas ei ole mulle kunagi meeldinud mõte, et peaksimegi seda tegema läbi ühesooliste huviringide. See annaks justkui  sõnumi, et tüdrukud saavad hästi hakkama ainult siis, kui nad on koos teiste tüdrukutega. Tegelikult saavad tüdrukud suurepäraselt hakkama ka segatiimides ja olles olnud mõned aastad ühe tüdrukutetiimi kaasjuhendaja ning sel aastal segatiimi kaasjuhendaja, siis julgen väita, et segatiim on parem. Kui me suureks saame, siis peame õppima töötama koos tüdrukute ja poistega ning huviring on kindlasti koht, kus lisaks erialastele teadmistele õpitakse ka sotsiaalseid oskusi.

Kindlasti on neid ideid veel, mida annaks ära teha. Ja ma üldse ei ütle, et iga tüdruk peaks käima robootikaringis – samamoodi nagu iga poiss ei pea käima jalgpallis. Lihtsalt nii kurb on kuulda lugusid, kuidas tüdrukud ise tahaks robootikasse tulla, kuid nende vanemate jaoks selline huviala ei sobi 🙁

Loodan, et saabub päev, kus lapsevanemad väärtustavad tehnikaharidust laste soost sõltumata, aga praegu tundub olevat olukord ikka veel suht sama, kui viis aastat tagasi, mil kirjutasin esimese arvamusloo tüdrukute ja tehnikahariduse teemal.

Foto: https://www.teepublic.com/t-shirt/2624804-ballerina-robot