Kuidas Momo teemat lastele seletada?

Minuni jõudis murettekitav tagasiside, et mõned lapsevanemad on lastele turja karanud selle Momo teema pärast ning seetõttu otsustasin siia blogisse postitada ka täiendavad juhtnöörid, et kuidas oleks mõistlik käituda olukorras, kui kuulete, et internetis on mingi jama levima hakanud, mis teie laste vaimset või füüsilist tervist kahjustada võib.

Kõige olulisem: Ärge riielge lastega, sest nemad ei ole selles jamas süüdi

Kindlasti ei ole adekvaatne reageering see, et lapsele kodus turja hüpata, et miks mingi Momo internetis pesitseb. Kui kuulete, et naabruskonnas tegutseb liputaja ning avastate, et ka teie laps on seda tüüpi näinud, siis ei arva te ju ometigi, et teie laps on süüdi, et talle suguelundeid näidati?!?

Igasugune süüdistamine ja kuri reageering põhjustab selle, et te ka edaspidi ei kuule oma lapse käest ühestki ohtlikust olukorrast internetis. Ja Momo on lihtsalt piisk ookeanis – iga päev tuleb peale uusi ja ohtlikke asju ja seetõttu on oluline, et laps tunneks, et saab teile tulla oma muredest rääkima ilma, et teda nendes süüdistama hakatakse.

NB! Kui avastate, et teie teismeline kodus on endale teinud Momo nimelise konto ja hirmutab sellega endast nooremaid lapsi, siis sellisel juhul on jutt teine – isiklikult soovitaks arvutikeeldu jaanipäevani ja nuppudega telefoni ajani, kuni mõistus pähe tuleb.

Momo tegelase konto loomine = küberkiusamine.

Momolt sõnumite saamine = küberkiusamise ohver

Aga milles siis probleem on?

Laste seas on levimas linnalegend ülivõimasast häkkerist Momost, kes näeb väga hirmuäratav välja ning kes saadab lastele nö väljakutseid – laps peab ülesande ära tegema või siis järgneb karistus.

Täiskasvanuna võib raske olla mõista, kuidas sellist asja usutakse, kuid algklassilaste koolitusel laste jutte kuulates hakkab hirmus. Paljud neist usuvad tõsimeeli, et selline kõikvõimas paha tegelane eksisteerib. Aga me räägime muidugi selles vanuses lastest, kes usuvad ka veel päkapikke ja jõuluvana.

Mäng on sarnane Sinivaala mängule ja ülesanded, mida lapsele antakse võival olla ohtlikud ta tervisele ja heaolule. Kes tahab pikemalt lugeda, siis soovitan googeldada Momo Challenge

Tegin laupäeval selle teemalise postituse FB-i ja selgus, et väga paljud lapsevanemad ei olnud asjast kuulnud, kuid samas lapsed on teemaga üsnagi kursis.

Momo päritolu

Momo visuaal on tulnud ühest Jaapani näituselt, kus üks kunstnik oli loonud linnu-naise kuju. Tegu on lihtsalt ühe üsna veidra kunstiteosega, mille pildid hakkasid internetis oma elu elama. Momot reaalselt ei eksisteeri – see on lihtsalt kuju.

Miks Momo kontot sulgeda ei saa?

Mitmed lapsevanemad uurisid FB postituse all ka seda, et miks Momo kontot ei saa sulgeda. Siin on oluline mõista, et Momo pole üks isik vaid neid on tuhandeid üle maailma. Näiteks, kui otsite FB-st kasutajat nimega Momo, siis on pilt üsna hirmutav – isiklikult ei jõudnudki lõpuni seda nimekirja kerida.

Muidugi jääb küsimus, et miks sotsiaalmeedia keskkondade omanikud midagi ei tee. Sellele küsimusele on keeruline vastata. Võibolla on probleem ühiskonna ignorantsuses – üleeile vist teadsid ka Eestis üksikud täiskasvanud, et selline tegelane lapsi internetis hirmutab ja manipuleerib.

Igatahes teen ma hetkel ühte eksperimenti – nimelt panin Avaaz keskkonda petitsiooni, et suured sotsiaalmeedia saidid Momo konto sulgeks. Ma ei saa kuidagi garanteerida, et selle asjaga õnnestub soovitud lõpptulemus saavutada, kuid vähemalt veidi rohkem tähelepanu probleemile saab ikka, kui piisavalt hulk murelikke allkirju koguneb. Kui sa oled ka seda meelt, et täiskasvanud peaks lastele appi minema, et see Momo tegelane internetist eemaldada, siis minge palun Avaaz.org lehele ja andke ideele ka oma toetushääl

Kuidas lapsega Momost rääkida?

  1. Uurige lapselt, mida tema sellest tegelasest teab. Kui ta on teemaga kursis, arutage asi läbi. Kui ta pole teemast kuulnud, siis lihtsalt rääkige talle, et lugesite internetist, et mingid rumalad ja pahatahtlikud inimesed hirmutavad lapsi. Julgustage last alati enda poole pöörduma, kui ta internetis midagi veidrat või hirmutavat näeb.
  2. Kui laps kardab tõsimeeli, et tegu on võimsa häkkeriga, siis näidake talle selle esialgse kuju pilti ja selgitage, et see lihtsalt ühe kunstniku tehtud ning päriselt teda olemas ei ole. Arutage koos, et kui keegi ähvardab internetis, kuidas tuleb käituda. Väga tihti kasutatakse internetis ähvardust, et sind on häkitud, kuid tegelikult eeldatakse lihtsalt, et inimene jääb väidet sinisilmselt uskuma. Ja see pole ainult laste probleem – Peeter Marvet on kirjutanud väga huvitava postituse, kuidas täiskasvanutelt püütakse sarnaselt raha välja pressida.
  3. Kui last Momo pilt häirib, siis selle osas mõned ideed, mis võiks toimida. Üks lapsevanem rääkis FB postituse all kommentaarides, kuidas ta oli Momo koos lapsega armsaks teinud.

    Üks õpetaja kasutas tunnis võrdlust kohaliku jänese kujuga, et kui keegi selle tegelase pildiga konto teeks ja ähvardaks, siis kas sa usuksid. Ehk siis tuleb asjad laste jaoks neile mõistevasse konteksti panna.

Ja lõpetuseks paneks südamele, et palun rääkige lastega internetis toimuvast iga päev ja ainult mitte siis , kui mingi teema sotsiaalmeediat ummistab. Näiteks võiksite endale selgeks teha sellised asjad:

  • Milliseid YouTube kanaleid teie laps jälgib?
  • Milliseid Instagrami pilte vaatab (kas tal on mingi teemaviide ehk hashtag, mida ta alati jälgib)?
  • Milline on kõige põnevam video, mida ta viimase nädala jooksul nägi?
  • Mis mänge ta mängib ja kes tal seal mängudes sõbralistis on?
  • Mis vanustele need mängud ja rakendused tegelikult mõeldud on, mis lapse telefonis/arvutis on (seda saab näiteks kiiresti kontrollida pegi.info lehel)?