Siit lehelt leiab erinevaid õppematerjale, mida saab kasutada turvalise interneti tundide andmiseks. Kõik õppematerjalid on koostatud Creative Commons litsentsiga CC BY-NC, mis tähendab järgmist:

  • Materjale võib muuta, täiendada ja jagada mitteärilistel eesmärkidel
  • Muudetud/jagatud materjalides peab sisalduma viide lehele kool.digiabi.ee/turvaline-internet

1.-5. klass (nooremad kui 13 aastat)

Slaidid 45 minutilise tunni läbiviimiseks 1.-5. klassis (vaata kindlasti ka slaidide märkmeid)

Kahoot tunnikontroll 1.-5. klassi jaoks (5 lihtsat küsimust)

10 reeglit värvimisleht

Näidisvideo tunni kohta (aitäh Tamsalu kool🙏)

6.-12. klass

SLAIDID: Turvaline internet koolitus 6 – 12 klass

MÄRKMED ÕPETAJALE (PDF) Turvaline internet koolitus 6 – 12 klass

Ajaspikker turvalise interneti tunni läbiviimiseks 6-12

Kahoot tunni alguses õpilaste internetikasutamise kaardistamiseks

Kahoot tunnikontroll 6.-12. klassi jaoks (võib kasutada ka näiteks lugemiskontrolliks)

Juhul kui ise koolitust ei soovi teha, siis raamat on täiesti jõukohane ka ise läbi töötamiseks alates 7.klassist. Loetu kontrollimiseks võib kasutada Lugemiskontrolli 7+ klassile

Tund “Häkkerite lahingu” baasil

Olen teinud nüüd Häkkerite lahingu baasil ka lõbusad Kahootid, mida võib julgelt tunnis kasutada. Nende küsimuste juures ei pea peatuma, kus kõik õigest vastavad, kuid kindlasti rääkida läbi teemad, mis nii üheselt mõistetavad ei ole. Kahootide käivitamiseks on vaja konto olemasolu Kahoot lehel (see tasuta).

1. tase (15 küsimust)

2. tase (15 küsimust)

3. tase (15 küsimust)

4. tase (15 küsimust)

5. tase (15 küsimust)

Raskem versioon (25 küsimust ja võib mitu õiget vastust olla)

Videoga iseseisev tund – tuleb valida “Assign” ja siis saab linki noortega jagada. Kindlasti soovitada ka videod ära vaadata.

Lisaks siis muid põnevaid Kahoote leiab Digikooli konto alt.

Külalistunnid koolides

Hoolimata sellest, et olen nüüd kõik materjalid siia üles pannud, siis ikka võetakse ühendust, et kas ma ei tuleks kooli lastele internetist rääkima. Isiklikult arvan, et tegelikult võiks õpetaja või mõni aktiivne lapsevanem ise tunni läbi viia, kuid kuna sel aastal mul koolitunde kellaajaliselt ei ole (virtuaalloengu eelised), siis olen valmis ka mõned tunnid nädalas tegema. Sellisel juhul palun kirjutage mulle diana.poudel@gmail.com ning kindlasti pange kirja, mis koolist ja klassist jutt käib 🙂

Postrid

SAFEBOOK
Kuidas märgata
valeuudiseid?
PDF  PNG PDF  JPG
Allikas: Fuzion.ie Allikas: IFLA

Videod diskussiooni tekitamiseks

Kui tervet tundi pole võimalik teha, siis võib koos õpilastega kiirelt mõne video vaadata ja koos arutada, et mis ja miks toimus.

Algklassilastele sobivad väga hästi Netilammaste videod – need on mõnusalt lühikesed ja iga multifilm mingit kindlat teemat käsitleb.

Vanemale kooliastmele sobivad näiteks AssaPauk raames tehtud kolm hoiatusvideot (kahjuks koduleht neil maas nüüdseks, aga allpool lingid vidotele YouTubes)

Reet kardab kodust ilma jääda

Kas Katre läheb vangi?

Pedofiiliakahtlustus võib hävitada Andrese äri

Küberkiusamisega seoses kasutan ise tunnis ka videot “How to stop bullying” – see on küll inglise keeles ja räägib kiusamisest üldiselt, aga siiani olen noortelt väga positiivset vastukaja saanud.

Teen ka ise veebinare ja need kõik järele vaadatavad Facebookis “Turvalise interneti” lehe videote sektsioonis

Lisaks olen ühele lehele kokku pannud ka kõik raamatus viidatud allikad ning lugemissoovitused – ka siit võib leida häid mõtteid, kuidas õpilasi kuulama ja kaasa mõtlema panna.

 

Kui kellegil on veel mingeid häid ideid, kuidas saaks õpilastele paremini turvalist käitumist digimaailmas ja paremat küberhügieeni õpetada, siis saatke link aadressile kool@digiabi.ee ja lisan ka selle siia lehele 🙂

 
Mastodon