Kuidas kolida Twitterist Mastodoni?

Kuna Twitteris on toimunud viimasel ajal päris palju muutusi, siis paljud inimesed otsivad alternatiive. Ühe alternatiivina mainitakse tihti Mastodoni ning otsustasingi nüüd oma kogemuse põhjal panna kirja soovitused inimestele, kes plaanivad kolima hakta.

PS! Kui sa veel ei tea, mis Mastodon on siis soovitan ära kuulata see Huvitaja saade.

1) Vali serverit hoolikalt

Minu esimene viga oli see, et valisin endale suvalise serveri ning see polnud kõige targem mõte… Koos olid tuhanded inimesed üle maailma, kelle ainus ühine nimetaja oli see, et nad kõik olid maandunud selles serveris. Kohalikus infovoost leidsin väga vähe huvipakkuvat ning föderatiivne infovoog oli nagu rahvaste paabel, kus paljudest postitustest ei saanud isegi aru.

Enne kui serveriga liitud siis piilu serveri Kohalik (Local) infovoogu ja vaata, kui paljud postitused sind kõnetavad. Kui ei teki soovi midagi meeldivaks märkida või kommenteerida, siis see ei ole sinu jaoks.

Nüüd on käivitunud ka https://est.social server, mis on mõeldud eesti keelt kõnelevate kasutajate jaoks. Samas on olemas ka palju valdkondlikke servereid näiteks küberturbespetsialsitdele, ajakirjanikele, loomeinimestele jne. Ülevaate suurematest serveritest saad lehel https://joinmastodon.org/servers

Positiivse külje pealt on muidugi Mastodonis võimalik oma kontot kolida serverite vahel ja ise kolisin esimesel võimalusel koos jälgijate ja jälgitavatega koos est.socialisse ja seal ikka täisti teine tunne.

2) Toimeta alguses kahes kohas

Kui sind ei ole Musk veel lõplikult välja vihastanud ning sa ei plaani kohe Twitteri kontot kustada, siis soovitan alguses toimetada kahes kohas korraga… On olemas väga lahe rakendus https://moa.party, mis lükkab su Twitteri säutsud Mastodoni ja Mastodoni postitused Twitterisse. Saad ise seadistada, et millist sisu tahad niimoodi kahe keskkonna vahel risttolmelda.

Nii tekib ka su Mastodon kontole sisu ning võibolla leiad ka uusi jälgijaid. Kui soovid teada, kuidas see plugin töötab, siis vaata mu Twitteri kontot @DianaiD – pole juba mitu päeva Twitteris midagi postitanud, vaid kõik on läinud läbi Moa plugina Mastodonist.

3) Otsi Mastodonist üles oma Twitteri sõbrad

Seda saad teha sellise toreda veebilehe abil nagu https://www.movetodon.org – see otsib sõbrad üles ja saad kohe ka follow vajutada.

4) Vali endale sobiv rakendus nutiseadmesse

Üks nõrk koht on see, et Mastodoni enda rakendus ei ole kõige funktsionaalsem ning pigem soovitaks näiteks kasutada Metatext või Toot!. Androidi peal soovitatakse Tusky rakendust.

Aga siin on üks konks… Olles nüüd proovinud läbi päris palju erinevaid rakendusi, siis tundub, et ükski neist ei lase postituse keelt valida. Kui postitad ühes keeles, siis see pole probleem, aga kui sulle meeldib mitmes keeles postitada siis soovitan veebilehitsejas rakendust kasutada, sest siis saavad su jälgijad valida, mis keelseid postitusi nad soovivad sinult jälgida…

5) Osale aktiivselt

Mastodonis ei ole algoritme, mis otsustavad sinu eest, mida sa täna näed. Kodu infovoos näed kõike, mida positavad sinu poolt jälgitud kontod ja seda kronoloogilises järjekorras. Kohalik infovoos näed kõiki serveri kasutajate poolt tehtud avalikke postitusi ning föderatiivses infovoos näed oma serveri liikmete võrgustiku postitusi. Täpselt selles järjekorras kui nad ilmuvad.

Kui paned postitusele laigi, siis üldjuhul see postituse nähtavust inimeste infovoos ei mõjuta (populaarsemad postitused ilmuvad küll #avasta alla). Kui kommenteerid postitust siis näevad su jälgijad su kommentaari, kuid algne postitus ei ilmu nende infovoogu. Kusjuures võid täiesti julgelt kommenteerida kõiki postitusi mida näed. Asjad, mida inimesed tahavad privaatselt või ainult oma jälgijatega üldisesse infovoogu ei jõua. Peale kommenteerimist tasub ka postitust jagada, et ka su jälgijad saaksid vestlust jälgida ja selles osaleda.

Kui tekkis huvi, siis oled oodatud est.social lehele asju testima (Selle kutselingiga ei pea ootama, kuna adminid konto kinnitavad)… See nüüd küll üsna värske algatus, kuid päris tore seltskond juba kokku kogunenud ning kui millegagi hätta jääd siis tee lihtsalt avalik postitus teemaviitega #VajanAbi ja kindlasti keegi aitab hüva nõuga.

Kohtumiseni Mastodonis!
@diana@est.social

Tegin ka ühe juhendvideo uutele kasutajale… Pean vist küll nüüd uue tegema, sest nüüd saab serverisse ka kutseteta, kuid enamik asjadest on ikka veel asja- ja ajakohased.

Päisepilt: londline CC BY Thomas Quine, taust CC BY-SA Mmwikiest, lind CC BY-SA Andrea Reiman